photo

EĞİTİMDE YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR...

Yeşil Nesil Kimdir ve Niçin Kuruldu ?

Biz WorldTur adı ile tur yapan bir kurumuz. Okul turlarını incelediğinizde son 15 yıldır hep klasik turları görürsünüz. Bunlar il dışı kültür turları , hayvanat bahçesi gezileri, tarihi yarımada gezisi, eğlence merkezi gezisi gibi turlardır. Mutlaka bunlar'da çocuklara katkı sağlıyor ama biz katkının yanında anılarına unutmayacakları hatıralar yerleştirmek istedik. Bizim çocukluğumuzda her mahalle doğa ile iç içe idi sokaklarda top oynar ağaç dallarından meyve toplar, körebe, saklambaç, futbol oynar; annelerimizin salçalı ekmekleri ile karnımızı doyururduk. Ve mutlu çocuklardık. Benim kuşağımda olan her kime sorsanız özellikle Anadolu'da yetişip büyük şehre göç edenlere, anılarının en güzel yerinde bu anlattığım aktiviteler vardır.

Günümüzde büyük şehirlerde yaşayan çocuklar evleri ve okulları arasında bir yaşam sürüyor. Her yer beton doğayı tanıma fırsatları yok. Yapılan bir araştırmaya göre mahkumlar çocuklardan daha fazla dışarıda yani avlu izninde zaman geçiriyor ceza sürelerinde. Günümüz çocukları okullar dışında evlerine mahkum bir hayat sürüyor.

İstanbul'da yaşayan bir çocuğun ailesi ile geçireceği zaman büyük olasılıkla sadece Pazar günü ve hava koşulları, ailenin iş durumu bu aktiviteyi mutlaka sınırlıyor. Çocuk gelişiminde bu durum bütün yargılarının yaşadığı 2 çevre içerisinde gelişmesini sağlıyor yani ailesi ve sınıf arkadaşları bu bir çocuğa yapılan haksızlık bizce.

Çocuk doğayı tanımalı doğada hayal gücünü kullanmalı doğayı sevmeli. Bir takipçimiz bizimle güzel bir mesaj paylaşmıştı izin verirseniz size aktarmak isterim “Bireyin ilk yıllarını hiçbir şey yapmadan geçirmesine şaşırıyorsunuz. Ne demek! Mutlu olmak hiçbir şey midir? Zıplamak, oynamak, bütün gün koşmak hiçbir şey midir? Birey hayatının hiçbir döneminde bu kadar meşgul olmayacak.

J.J. Rousseau

Toprağa dokunmak, yalın ayak üzerinde yürümek, tırnaklarının arasına kadar kirlenmek, rüzgarı hissetmek, çiçekleri koklamak, oynamak.. Zannediyor musunuz hiçbir şey!!! Bunlar çocukların en önemli öğrenme araçları. Teşekkürler #yesilnesilatolyeleri

Yaklaşık 1 sene önce işimizi farklı kurguladık ve Dünya’da çok fazla örneği olmadığını düşündüğümüz (araştırdık okul olarak doğa’da yaşam üzerine okullar var ama gerçekten bizim yaptığımızı yapan yok ayrıca turizm şirketi olarak da yok ) Yeşil Nesil markası ile Doğayı tanıma turları ve Eğitim modelini geliştirdik. Yeşil Nesil çocukların, doğada güzel zaman geçirmesi, doğayı sevmesi, arkadaşlarıyla özgürce kirlenmesi ve doğayı daha yakından tanıması amacı ile Ben Cömert ve Eşim Ebru Agat tarafından 30 farklı atölyeyi bünyesine alarak kuruldu. Eğitim programları alanın'da uzman kişilerce oluşturuldu. Her istasyon için profesyonel ekipler görevlendirdik. Ve paylaşımcı bir model geliştirdik.

Doğayı seven çocukların onu korumak için çaba harcayacaklarını düşünüyoruz dolayısıyla gelecek nesillerin doğayı sevmesi çok önemli bizler için. Atölyelerimizin tamamına yakınını doğada gerçekleştiriyoruz. Şu an 30 farklı atölye çalışmasını yapıyoruz. Toplam 4 tesisle çalışıyoruz. Atölyelerimizi bu profesyonel tesislerde yapma sebebimiz, zaten iş modelleri tarım ve doğa üzerine olan bu tesisler bizim turlarımız sayesinde ek kazanç sağlıyor ve kendilerini geliştirmek için ekstra bir bütçeye kavuşuyorlar. Beykoz İstanbul'da ismini çok duyduğumuz ama çok fazla kişinin gelemediği bir yer. Bu muhteşem doğa harikası bölgeyi hem tanıtıyor hem de gelecek nesillerin onu korumasını hedefliyoruz.

Atölye çalışması dendiğinde akla 20 kişilik gruplar ve saati 200 TL civarında olan fiyatlar akla geliyor. Biz bunu yıktık 100 – 200 öğrenci alıyor 5 istasyona ayırıp onları küçük gruplara bölüyoruz böylelikle maliyetleri azaltıyor verimi ve eğlenceyi daha yukarıya çıkarıyoruz. Türk halkı kalabalık etkinlikleri seviyor çocuklar buna bayılıyor, bizim atölyemizde “doğanın kendisi” onlar için bir lunapark. Atölyelerimiz 25 TL'den başlayarak en pahalısı 100 TL civarında oluyor içeriğinde hem yemek hem kahvaltı hem ulaşım hem eğitim var. Bu kadar hesaplı turlar ortaya çıkarmamızın sebebi ise Turizm şirketi olmamız . Uzun zamandır Turizm sektöründe olduğumuz için okul turları, ulaşım , gıda sektörleri ile ilgili iyi bir network sahibiyiz. Okullarla ilişkilerimizde geçmişten bu yana gayet iyi , bu çok yeni bir proje idi okullarımıza sunduk ve geçmişten gelen tanışıklıklar sayesinde okullar programlarına bizi aldılar. Turlarımızı yaptık ve çok olumlu tepkiler aldık. Burada bizi en çok sevindiren velilerden gelen tepkiler oldu. Çünkü diğer okul gezilerinin aksine bu turda çocuk evine kendi elleriyle topladığı sebzeleri, kendisinin bizzat yaptığı organik turşuyu, içinde ata tohumu bulunan saksısını evine götürüyor. Doğa hayvanlarıyla tanışıyorlar. Düşünün çocuğunuz bir geziye gidiyor ve dönüşünde ailesi için evine doğadan organik ürünler getiriyor ve bunun büyük kısmını elleriyle kendisi yapmış. Turşu kurup 3 ay sonra ailesiyle törenle kapağını açan veliler olduğunu biliyoruz. Bu bizi çok mutlu ediyor.

Atölyelerimiz içerisinde Çiftlik Atölyesi, Orman Atölyesi , Tarım Atölyesi, Beceri Atölyesi, Farkındalık Atölyesi, Uzay Atölyesi, Model Oyuncak Atölyesi, Doğada Bilim Atölyesi, Gurme Atölyesi, Mucitler Atölyesi, Aynalama Atölyesi, Robot Atölyesi, Çadır Kamp Atölyesi, Outdoor Game Atölyesi, Bilişim Atölyesi, Çocuk Özgüven Atölyesi, Gelişim Atölyesi, Pazarlama Atölyesi, Eğlence ve Zeka Oyunları Atölyesi, Hobi Sanatları Atölyesi, Sanat Atölyesi, Tarih Atölyesi, Edebiyat Atölyesi, Survivor Etkinliği, Spor Atölyesi, Floorbol Atölyesi, Sosyal Medya Atölyesi, Gazetecilik Atölyesi, El Sanatları Atölyesi, Resim Atölyesi, Arkeoloji Atölyesi, İlk Yardım Atölyesi, Kış Sporları Atölyesi projelerimizden bazıları…

Dünyada her gün 29 milyon ağaç kesiliyor. Doğayı korumak bizlerin elinde, çocukların doğayı tanıması ve sevmesi için bu atölyeleri kurduk.

Sanat Aktiviteleri ile, Çocuklar açık havada, doğadan topladıkları materyaller ile kendi hayal güçlerini kullanarak sanatsal çalışmalar yapmaktadırlar. Bazen hiç aklımıza gelmeyen bir ağaç dalından askılık, bazen de kuru yapraklardan oluşmuş bir çerçeve yapmaktadırlar.

Ekoloji Faaliyetleri ile, Çocuklarımız gerçek bir orman içinde karıncadan, toprak yapısına kadar, yoğurdun mayalanmasından inekten süt sağmaya kadar, böcek atölyesinden, tohum ekimine kadar farklı bir çok aktiviteyi gerçekleştirmedirler.

Outdoor Aktiviteler ile , Yağmur, çamur, kar, güneş bizim için hepsi önemli. Yaşadığımız deneyimleri şekillendiren doğa olayları bizlerin daha cesur ve dayanıklı olmasını sağlıyor. Hazine Avı ile Yön Kabiliyetimizi, Doğa Yürüyüşü ile Farkındalığımızı, ipler ve Düğümler ile El-Kol Koordinasyonumuzu, Kamp Ateşi Yakarken de Öz Yeteneklerimizi geliştirdiğimiz bir çok etkinlik Aktivitem Park Atölyelerinde çocuklarımızı bekliyor...

 

 

 

Yorum

Detaylı bilgi ve rezervasyon için 05323883028
  • facebook
  • twitter
  • myspace
  • dribble
  • flickr
  • yahoo
  • skype
  • wordpress
  • rss